BURADA ANLATILAN BİLGİLER AYNI ZAMANDA PRINTHEAD ERROR OLDUĞUNDA BU SORUNU AŞMAK İÇİN DE GEREKLİDİR.EĞER BU HORTUMLARDA TIKANMA OLURSA DEFALARCA YENİ PRINTHEAD TAKMANIZ DA SORUNU ÇÖZMEZ VE BU SORUN 3-4 YILDAN SONRA ORİJİNAL KARTUŞLA ÇALIŞILAN MAKİNELERDE DE OLMAKTADIR.Elininizde boş ciss kartuş şişesi varsa,buna sıcak içme ya da saf su koyunuz.Aynı zamanda alttaki boş kartuşumuza da sıcak su doldurabiliriz.Şişe olmazsa sadece alt kartuşa da sıcak su koyabilirsiniz.
  Daha sonra öndeki panelden ink menüsünden <<printhead replace>> ile printheadleri çağırın ve tüm baskı kafalarını çıkarın.Örneğin,MK matte black kartuşuna sulu kartuşu takalım ve printhead kısmında MK printhead girişinin ucundaki siyah contaya enjektörümüze metal iğne ucunu 1-1.5cm.buraya yumuşakça batırın ve  çekmeğe başlayın. İlk çekişte yaklaşık olarak  makine iç hortumlarından  6 kanaldan da 10'ar ml. örnek , siyah ,,sarı mürekkep gelir. Daha sonra  temiz su gelir ve bu işlemi aynı MK için defalarca yapınız ve sıvının kolayca geldiğini görünce işlemi bitirin ve MK kartuşunu yerinden çıkarıp, bu kez sadece kuru olarak aynı yerden çekin ve bu durumda  hortum içindeki su da tahliye edilmiş olacaktır. MK kartuşu ciss ya da orijinal olsun, içerisindeki pigment  mürekkebin yapısındaki akrilik reçineden dolayı da daha kıvamlıdır. Sarı,PK,Y,M,Cyan mürekkepleri su bazlı olup tıkanma  eğilimi azdır. Bu sıcak sulu kartuşumuzu GRAY ve öteki renkler için de sırayla uygulayabiliriz. Bu aynı zamanda makine bakımıdır. Yılda birkaç kez yapılabilir.
<<<< Önemli bir NOT: printhead replace yapınca kafalar sola geldikten sonra makinenizin elektrik anahtarını veya fişini çekiniz. Bu işlemler bittikten sonra, yani kartuşlar ve printheadler yerine takılınca açınız.>>>>>>>>>>
  Daha sonra tüm orijinal ya da CISS kartuşlarını yerine takıp 6 rengin printhead contasından sırayla mürekkep çekin ve geldiğinde durun artık makine iç hortumuna mürekkep  dolmuştur. Bu yolla printheadlerinize mürekkep akışı başarılı olacaktır.
  DİĞER BİR SORU DA ŞUDUR: ACABA ORİJİNAL KARTUŞUM YA DA CISS KARTUŞUMDAN MAKİNE ISS ÜNİTESİNE MÜREKKEP AKIŞI VAR MI YA DA TIKALI MI? BUNU DA AŞAĞIDAKİ GİBİ BASİTÇE TEST EDİNİZ:AYNI ZAMANDA CISS DOLUMU TANIMIDIR:

  Örneğin sarı üst şişeye sarı mürekkebi koyun ve daha sonra kartuşun sarı küçük tapasını çekip,buradan devamlı mürekkebi enjektöre sarı mürekkep gelene dek çekin ve enjektöre çıkarın , bu sırada kartuş içindeki çek valf mürekkebin kaçmasını engeller.
Sonra küçük sarı tapayı kapatınız.
Daha sonra üst şişedeki sarı mürekkep düzeyini de dolu olana dek doldurunuz.
Kartuşumuzun  mürekkep çıkış bağlantısına bir enjektör iğnesi yavaşça batırıp,bırakınız.
Sarı şişenin ön kalın tapasını kapatıp,açık kalan küçük delikten enjektörle yavaşça hava basın,mürekkep sıçramaması  için ön kalın tapayı da parmağınızla sabitleyebilirsiniz. Siz enjektörle hava basınca kartuşun altındaki iğneden sarı mürekkep ince bir şekilde düzgünce akacaktır. Bu yolla mürekkebin normal aktığını ve herhangi bir hava da varsa temizlenip,normal bir akış  olduğunu anlarız. Bu testi cyan şişesi ve cyan kartuşu altına da iğne batırıp sırasıyla tümünü test edebiliriz. Bazen CISS kartuşlarında özellikle MK da tortular akışı kesip ,printhead e mürekkep gidişini engeller ve makine hata verir. Bütün ana amaç, Ciss şişesinden kafalara kadar rahat mürekkep akışını sağlamaktır. Bu testi eğer orijinal kartuş kullanıyorsanız onun mürekkep çıkışına da iğneyi batırıp,siyah lastik pompasını parmağınızla basıp bırakıp,mürekkep akışını görebilirsiniz.
 Orijinal bir kartuşun içinde palstik folyo içinde bir mürekkep kesesi dış kılfı ve çip takılı olan alt kapak vardır. Siyah çıkıntılı yer pompa olup,mürekkep burdan kafaya pompalanır.
tonerinkprint.com

WARNING(UYARI,ÇOK ÖNEMLİ) VERY IMPORTANT:

Using dye-based inks for refilling print heads may prove problematic, as any leftover pigments could coagulate or clog, particularly, if dye-based ink of substandard quality is used for refilling. These little lumps or clotsmay clog jet nozzles, eventually causing the print head to malfunction.

Baskı kafalarına dye bazlı mürekkepler kullanarak dolum yapıldığı zaman daha önceden doldurulmuş pigment mürekkeplerle karışırsa, mürekkepte pıhtılaşma ve küçük partiküller oluşarak baskı kafasının tıkanmasına neden olur ve jet nozzle larının tıkanmasına neden olabilir.

Bu arızaya yakın zamanda şu şekilde karşılaşıldı.:Hp Designjet T770 de 6 renkli CISS sistemi kullanılmaktaydı. Kullanıcı MK matte black olan siyah pigmentli ciss üst şişesine yanlışlıkla GRAY gri dye bazlı mürekkebi koymuştu. Sonuçta; MK ciss şişesi ve MK mürekkep kartuşu tıkanmıştı ve bu arada da , MK PRINTHEAD de mürekkep akışını durması ve kendi içindeki hazneye pigment ve su bazlı mürekkebin oluşturduğu pıhtılar nozzleları tıkamıştı. CISS şişesini değiştirmek ya da temizlemek ve MK kartuşunu değiştirmek gerekti.Tabii ISS mürekkep dağıtım istasyonundan printheade kadar hortumu daha önceki açıklamada olduğu gibi sıcak suyla yıkayıp kirli mürekkepten temizleyiniz.Yeni bir MK printheadi de gerekebilir.

Hp Designjet T770 de üreticinin kullandığı orijinal mürekkepler şöyledir:

Gray  Yellow Magenta    Photoblack     Cyan :Dye Base tip

Matteblack ;Pigment tip

Asla, dye base ve pigment base mürekkepleri karıştırmayınız.

Bilindiği gibi,dye base su bazlı mürekkepler suda doğrudan çözülen pigmentlerden oluşur ve yüzey ger,limini dengelemeye yönelik kimyasallardan yapılır. Pigment mürekkepler ise, suda çözülmeyen, örneğin Carbon Black'ten yani bildiğimiz baca isinden yapılır. Bu isi suda karıştırın ve bekleyin .Kısa bir süre sonra is dibe çöker ve temiz su üstte kalır ve bundan mürekkep yapılması olanaksızdır. Nano teknolojiyle bunlar parçalanıp bir pigment bağlyıcı olan reçineyle bağlanır.Biri doğrudan suda çözünen pigment ve diğeri de suda zorla disperse edilen,yayılmaya çalışan bir pigmentle yapılan mürekkebi bir araya getirirseniz kötü sonuca gidersiniz.


HP 72 Ink CartridgesCartridge choice
  • Cyan    Cyan
HP 72 130-ml Cyan Ink Cartridge (C9371A)                               
Printing specifications
Cartridge colors
Cyan
Ink types
Dye-based
Cartridge choice
  • Gray
HP 72 130-ml Gray Ink Cartridge (C9374A)                               
Printing specifications
Cartridge colors
Gray
Ink types
Dye-based
Cartridge choice
  • Magenta   Magenta
HP 72 130-ml Magenta Ink Cartridge (C9372A)                         
Printing specifications
Cartridge colors
Magenta
Ink types
Dye-based

Cartridge choice
  • Matte black
HP 72 130-ml Matte Black Ink Cartridge (C9403A)                    
Printing specifications
Cartridge colors
Matte black
Ink drop size
Not applicable for ink cartridges
Ink types
Pigment-based
Cartridge choice
  • Photo black
HP 72 130-ml Photo Black Ink Cartridge (C9370A)                    
Printing specifications
Cartridge colors
Photo black
Ink types
Dye-based
Cartridge choice
  • Yellow   Yellow
HP 72 130-ml Yellow Ink Cartridge (C9373A)                            
Printing specifications
Cartridge colors
Yellow
Ink types
Dye-based
Hp neden bu yazıcımızda 5  rengi dye baz su bazlı kullanırken,mat siyahı    pigment bazlı kullanıyor? Çünkü,tüm renkler dye base olsaydı soldaki resimdeki siyah harfin kenarlarından dışarı taşan kırçıllar oluşacaktı.

Oysaki sağ resimdeki gibi diğer renkler dye base iken siyah pigmentli kullanılarak bu taşma ve kontur bozuklukları önlenir.                                                                        

sarı ve siyah dye base mürekkep                                             sarı dye base ve siyah pigment mürekkep